Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoira: Majesteettinen leijona

Valitse Lemmikin Nimi







Haluatko koiran, jolla on laadukkaat hiukset?

Etsitkö poochia, jota ihmiset voi erehtyä leijona?

Sitten älä katso enää kuin Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoiran sekoitus!

Nämä pennut ovat täynnä kaikkea leijonan voimaa ja majesteettisuutta.

Pelottavista ulkonäöistään huolimatta nämä leijonan jäljittelijät ovat lempeitä jättiläisiä. He tekevät huolehtivista kumppaneista ja rakastavat pilaantumista mätäneen kiintymyksellä.

Tässä artikkelissa keskustelemme näiden massiivisten pentujen hoidosta ja näytämme, kuinka nämä kovat suojelijat voivat tehdä rakastavan lisäyksen mihin tahansa kotiin.

Saksanpaimenkoira Pyreneiden sekoitus

Sisältö ja pikanavigointi

Mikä on suuri Pyreneiden saksanpaimenkoira? (Yleiskatsaus)

Pyreneiden sekoitus Saksanpaimenkoira Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoira Suuret Pyreneet Saksanpaimenkoira sekoitettuna Pyreneiden kanssa Saksanpaimenkoira Pyreneiden sekoitus

Tämä hybridi on mestariteos.

Ne ovat kaunis sekoitus Suurten Pyreneiden turkki ja ketterä, lihaksikas runko saksanpaimenkoira.

Molemmat vanhemmat rodut tunnetaan työstään, joten luonnollisesti Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoira on erittäin ahkera rotu, joka on valmis haastamaan (sekä henkisesti että fyysisesti).

Kauniin ulkonäön lisäksi näillä pennuilla on kiltti ja lempeä sielu. He ovat erittäin rakastavia ja suloisia ja rakastavat omistajiensa kiintymystä.

He ovat uskollisia perheilleen ja ovat innokkaita suojelemaan heitä.

Niin kauan kuin sinulla on aktiivinen elämäntapa ja voit sitoutua kohtalaiseen hoitoon, heitä on melko helppo hoitaa.

  • Yleiskatsaus: Hybridi (Suuret Pyreneet / Saksanpaimenkoira).
  • Tarkoitus: Seuralainen / vartija.
  • Paino: 75-120 kiloa.
  • Koko: 22-32 tuumaa.
  • Temperamentti: Uskollinen, suloinen ja älykäs.

Hyvät ja huonot puolet

Plussat:

Haittoja:

  • Korkeat liikuntavaatimukset.
  • Kärsi lukuisista sairauksista.
  • Voi kuori liikaa.
  • Vajaan paljon.

Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoiran ulkonäkö

Pyreneiden sekoitus

Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoiraseokset perivät majesteettisen ulkonäön Suur-Pyreneiden esi-isiltä. Näillä poocheilla on reheviä takkeja, jotka usein saavat ne näyttämään enemmän kuin leijona kuin koira.

Yhdistämällä tämä upea rotu tyylikkääseen, vahva saksanpaimenkoira tuottaa ehdottomasti henkeäsalpaavan rodun.

Jotkut seokset säilyttävät saksalaisen paimenen pirteä korvat, kun taas toiset perivät Suurten Pyreneiden levykkeet.

Pitkillä juoksevilla hiuksillaan ja valtavalla rungollaan nämä hybridit jättävät varmasti kaikki tavata järkyttyneinä.

Takki ja värit

Nämä koirat tunnetaan parhaiten rehevästä turkistaan.

Niiden kauniit lukot ovat tyypillisesti keskipitkät ja suorat. Vaikka suurimmalla osalla heidän ruumiinsa hiukset ovat suorat, kaulalla on yleensä ylimääräinen turkki (samanlainen kuin leijonan harja), jolla on aaltoileva tai kihara rakenne.

Värin osalta he yleensä perivät takin värinsä Suurten Pyreneiden vanhemmiltaan - valkoisen, mustan ja ruskean. Heillä on yleensä yksiväriset takit, mutta joskus niiden takit voivat sisältää useita värejä, kuten heidän saksanpaimenkoiran esi-isänsä.

Koska heillä on niin tiheät takit, Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoira seokset irtoavat voimakkaasti.

Joten on erittäin tärkeää harjata ne päivittäin, jotta vältytään sotkeutumiselta ja poistetaan kuolleet turkikset.

Pituus ja paino

Voit odottaa, että tämä koira seisoo välillä 22-32 tuumaa pitkä.

Painon osalta ne ovat tyypillisesti 75-120 lb.

Nämä sekoitukset voivat olla melko lihaksikkaita ja näyttävät erittäin voimakkailta - niiden valtava koko on toisinaan pelottava nämä hybridit ovat lempeitä jättiläisiä.

6 hauskaa tietoa Pyreneiden seoksista

  1. Tätä hybridiä kutsutaan monilla nimillä: Shepnees, Germanees tai Shep Py.
  2. Vaikka Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoirat toimivat kovasti työskennellessään, nämä omistautuneet koirat muuttuvat leikkisiksi pennuiksi lumessa - he rakastavat lunta!
  3. Paksujen takkiensa ansiosta he menestyvät kylmissä olosuhteissa. Ne voivat ylikuumentua nopeasti lämpimässä ilmastossa, joten on tärkeää antaa heille runsaasti varjoa, jos asut lämpimällä alueella.
  4. Ketteryysharjoittelu tämän rodun kanssa muodostaa erittäin vahvan siteen koiran ja omistajan välillä ja lisää usein luottamusta.
  5. He voivat periä takkinsa Suurten Pyreneiden vanhemmilta, joka on vedenkestävä ja toimii kuin sisäänrakennettu sadetakki!
  6. Nämä erittäin itsenäiset koirat ovat alttiita harhailemaan. He eivät näe tätä ongelmana, koska he palaavat lopulta kotiin. Mutta omistajan mielen helpottamiseksi on parasta sijoittaa tukevaan aidaan pitääkseen heidät vain suuressa takapihassa.

Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoira sekoittaa persoonallisuutta ja temperamenttia

Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoira

Tämä hybridi ottaa joitain parhaita persoonallisuuspiirteitä sekä Suurilta Pyreneiltä että Saksanpaimenkoiralta ja yhdistää ne yhdeksi majesteettiseksi poochiksi.

Täydellinen sekoitus perii Suurten Pyreneiden ystävällisen, lempeän luonteen ja saksalaisen paimenen uskollisen ja omistautuneen luonteen. Molemmat vanhemmat rodut ovat erittäin älykkäitä, joten nämä koirat ovat myös hyvin älykkäitä.

Koska molemmat vanhemmat rodut ovat työkoiria, Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoirat ovat hyvin päättäväisiä ja vakavia tehtävien suorittamisessa.

Koska Saksanpaimenkoiran suurten pyreneiden seokset ovat niin omistautuneita työhönsä, he ovat erittäin itsevarma ja itsevarma. He eivät melkein koskaan näytä arkailta ja kävelevät aina ylöspäin nostettuna.

Vakavasta luonteestaan ​​huolimatta heidän työskennellessään heillä on myös hyvin leikkisä puoli.

Pyreneiden seokset rakastavat juosta ja tutkia ja voivat jopa törmätä pahuuteen, jos he kyllästyvät. On tärkeää pelata usein heidän kanssaan haastamaan mielensä ja antamaan heille taipua ahkera vaistoaan.

Heidän suurissa ruumiissaan on paljon energiaa!

Näitä pentuja täytyy kävellä ja leikkiä usein, jotta he voivat polttaa kaiken tämän energian. Ne voivat olla rauhallisia ja mukavia, mutta tämän temperamentin saavuttamiseksi sinun on varmistettava, että harjoittelet niitä säännöllisesti.

Niin kauan kuin nämä koirat ovat sosiaalistuneet pennuista, he ovat erittäin rakastavia muiden ihmisten tai lemmikkien kanssa.

Ilman sosialisointia he eivät voi luottaa muukalaisiin.

Onko suuri Pyreneiden saksanpaimenkoira hyvä perhekoira?

Niin kauan kuin heidät on seurusteltu pentusta, Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoira sekoitus tekee uskomattoman perhekoiran. Nämä pooches ovat erittäin rakastavia ja suloisia ja tulevat helposti toimeen lasten ja muiden lemmikkien kanssa.

Suuresta ulkonäöltään huolimatta nämä koirat ovat erittäin lempeitä ja kärsivällisiä, joten he tulevat toimeen jopa pienten lasten kanssa.

Saksanpaimenkoiran hoito Pyreneiden sekoituksesta

Saksanpaimenkoira sekoitettuna Pyreneiden kanssa

Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoiraseoksilla on erinomainen makea temperamentti se on täydellinen ensimmäistä kertaa omistajille.

Heitä on helppo kouluttaa korkean älykkyytensä takia ja he ovat yleensä hyvin käyttäytyviä.

Nämä majesteettiset koirat vaativat kohtuullista hoitoa ja tarvitsevat myös huomattavan määrän liikuntaa joka päivä, joten varmista, että sinulla on rahaa ja aikaa sijoittaa näihin kauniisiin hybrideihin, ennen kuin otat sellaisen käyttöön.

Harjoitusvaatimukset

Ne ovat erittäin aktiivisia koiria, joita on harjoiteltava usein.

Molemmat vanhemmat rodut ovat tottuneet juoksemaan vapaasti avoimilla laitumilla. Tästä syystä he tarvitsevat suuria pihoja ja avoimia tiloja vaeltaa - he ovat hyvin itsenäisiä ja haluavat tutkia.

Tämä hybridisekoitus rakastaa myös kävellä joten jos et ole aktiivinen henkilö tai sinulla ei ole aikaa sitoutua koiran kävelyyn, sinun kannattaa harkita toisen koiran rodun tarkastelua.

Kävelemisen lisäksi sinun tulee antaa sekoituksellesi runsaasti mahdollisuuksia näyttää älykkyyttään. Ihannetapauksessa annat näille koirille mahdollisuuden käyttää paimentamisvaistojaan, mutta kaikilla ei ole takapihallaan lampaita!

Muita tapoja haastaa hautasi henkisesti ovat ketteryys- ja tottelevaisuuskoulutus.

He ovat taitavia tehtävissä, kuten hyppääminen ja esteradan juokseminen.

Niiden usein käyttäminen auttaa välttämään ikävystymistä, joka voi johtaa tuhoisaan käyttäytymiseen, kuten kaivamiseen ja puremiseen.

  • Kävelyjen määrä päivässä: 2+.
  • Tarvittava päivittäinen harjoittelu yhteensä: yli 90 minuuttia.

Trimmaus ja irtoaminen

Suuret Pyreneet

Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoira sekoittaa on upea turkki, mutta niillä ei ole vain maagisesti sellaisia ​​silkkisiä lukkoja - he tarvitsevat paljon hoitoa!

Päivittäinen harjaus on ensimmäinen askel tämän pennun kampauksen ylläpitämisessä. Voi olla fiksua investoida myös irrotustyökaluun vähentämään löysien hiusten määrää, joka pääsee kaikkialle kotisi.

Seuraava askel auttaa pentua saavuttamaan virheettömät karvat on käydä säännöllisesti hoitajalla, ehkä kerran kuukaudessa koiran turkin kasvunopeudesta riippuen.

Puhdistuksen yhteydessä varmista, että et ui niitä liian usein. Saksanpaimenkoirilla on tyypillisesti herkkä iho, ja he voivat helposti kehittää ihottumaa tai ihoärsytystä, jos ne ovat ylikylpyneet, joten on parempi pestä pentusi vain silloin, kun se on ehdottoman välttämätöntä (enintään kerran kuukaudessa).

Tarkkaile heidän ihoaan ja kiinnitä huomiota kuiviin laastareihin sen selvittämiseksi, pesetkö koirasi liikaa.

On myös tärkeää pitää silmällä koirasi korvia. Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoiran korvien ympärillä kasvavat pitkät hiukset voivat helposti siepata lian, joka lopulta tunkeutuu heidän korviinsa ja saattaa johtaa infektioon.

Ruokinta ja ruokavalio

Suurten Pyreneiden suurten koirien takia saksanpaimenkoirat tarvitsevat paljon ruokaa.

Ole varovainen, ettet kuitenkaan ruoki liikaa pentua, koska tämä sekoitus on altis liikalihavuudelle.

Sinun tulisi jakaa heidän ruokansa 2-3 aterialle päivässä.

Näiden koirien syömän ruoan määrän hallinta on erittäin tärkeää turvotuksen välttämiseksi (sairaus, josta keskustelemme myöhemmin tässä artikkelissa).

On myös tärkeää valita elintarvikkeita, joissa on runsaasti kalaöljyä, glukosamiinia ja kondroitiinia tukemaan luiden terveellistä kehitystä lonkan / kyynärpään dysplasian estämiseksi.

Muista, että saksalaisilla paimenilla on tyypillisesti herkkä vatsa, joten myös tällä seoksella voi olla herkkä vatsa. On tärkeää neuvotella eläinlääkärisi kanssa siitä elintarvikkeesta, jota sinun tulisi ruokkia hybridisi kanssa, jos heillä on vatsavaivoja.

Kalorit päivässä:Kupit Kibbleä päivässä:
1500-17003

Tunnetut terveysongelmat

Valitettavasti Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoira voi kärsiä tietyistä terveysongelmista.

  • Eniten yleisiä terveysongelmia tähän rotuun liittyvät lonkan ja kyynärpään dysplasia. Ne ovat suurikokoisia, joten ne ovat alttiita ongelmille lantion ja kyynärpään ympärillä olevissa pistorasioissa.
  • He voivat myös kärsiä liikalihavuudesta ja turvotuksesta (kaasun, ruoan tai nesteen kertyminen vatsaan).
  • Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoirat voivat myös kärsiä Von Willebrandin taudista. Tälle häiriölle on ominaista veri, joka ei pysty hyytymään.
  • Sydämen sivuääni, kaihi ja epilepsia ovat myös yleisiä vaivoja.

Tämä pitkä luettelo mahdollisista terveysongelmista ei suinkaan takaa, että kaikki Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoirat kärsivät näistä sairauksista, mutta on tärkeää olla tietoinen mahdollisista sairauksista, joita koirasi voi kehittää, jotta voit varoa mahdollisia oireita.

Usein käytettävät eläinlääkärikäynnit ovat tärkeitä monien näiden häiriöiden varhaisen havaitsemisen tai ehkäisyn kannalta.

Kuinka kauan Pyreneiden saksanpaimenkoira sekoittuu?

Niiden elinikä on tyypillisesti 10-12 vuotta.

Paljonko Pyreneiden saksanpaimenkoira maksaa?

Nämä kauniit pennut voivat maksaa noin 400-500 dollaria kasvattajalta. Jos sinulla on onni löytää yksi turvakodista, ne ovat halvempia.

Kuinka kouluttaa suurta Pyreneiden saksanpaimenkoiraa

Saksanpaimenkoira

Koska nämä ristit ovat erittäin älykkäitä, harjoittelu ei ole niin vaikeaa.

Nämä koirat ovat innoissaan oppia uusia temppuja ja ovat innokkaita miellyttämään omistajiaan. Kuten kaikkien koirarotujen kohdalla, sinun on suunniteltava kouluttamaan tätä poochia jo varhaisesta iästä alkaen, jotta niistä ei tule liian itsepäinen.

Harjoittelussa on tärkeää käyttää positiivista vahvistusta.

Palkitse hyvä käyttäytyminen paljon herkkuja ja kiitosta. Tämä tekniikka on erityisen tärkeä, kun koulutat Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoiraa olemaan haukkumatta niin usein.

Palkitse heitä johdonmukaisesti hiljaisesta ja rauhallisesta käyttäytymisestä sen sijaan, että rangaista heitä haukkumisesta.

Koska thänen rodunsa on erittäin älykäs on hyvä idea harkita agilityharjoituksen tekemistä Suurten Pyreneiden seoksen kanssa, jos sinulla on aikaa. Esteiden ja esteiden välinen juoksu on hyvin henkisesti ja fyysisesti stimuloivaa, ja tämä työrotu rakastaa mahdollisuutta suorittaa tehtäviä.

Lopuksi, vaikka näillä koirilla on luonnostaan ​​makea taipumus, on tärkeää seurustella heitä jo varhaisesta iästä lähtien.

Nopea rodun yhteenvetotaulukko

Rodun ominaisuudet
Koko:22-32 tuumaa.
Paino:75-120 paunaa.
Elinikä:10-12 vuotta.
Takki:Paksu keskipitkä ja aaltoilevien karvojen edessä.
Väri:Valkoinen, musta tai ruskea.
Onko he vuodattaneet:Kyllä, paljon!
Temperamentti:Uskollinen, suloinen, suojaava ja energinen.
Älykkyys:Älykäs ja helppo kouluttaa.
Sosialisointi:Tulee hyvin toimeen muiden ihmisten ja lemmikkien kanssa.
Tuhoisa käyttäytyminen:Voi kaivaa tai pureskella, jos he kyllästyvät.
Vuorovaikutustaidot:Hyvä kaiken ikäisten ihmisten kanssa.
Hyvä lasten kanssa:Loistava.
Aktiivisuustasot:Suuri energia ja vaativat paljon liikuntaa.

Yhteenveto

Suurten Pyreneiden saksanpaimenkoirat ovat erittäin uskollinen ja rakastava perhekoira.

Nämä ahkera koirat ovat innokkaita miellyttämään, joten ole valmis panemaan heidät töihin.

He rakastavat pitkiä kävelyretkiä ja tarvitsevat paljon aikaa vaeltaa ympäriinsä - mutta varmista, etteivät ne kuumene liian raskaissa turkissa!

Nämä koirat sopivat täydellisesti ensimmäistä kertaa omistajille, joilla on aktiivinen elämäntapa. Jos olet joku, joka haluaa makaa sohvalla koko ajan, tämä ei ole rotu sinulle.

He tarvitsevat hieman ylimääräistä huolenpitoa herkullisen takinsa ylläpitämiseksi, mutta sen lisäksi he tekevät ystävällisiä ja pehmoisia lisäyksiä mihin tahansa perheeseen.

Kerro meille kysymyksesi alla olevasta kommenttiosasta ...